Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου 2012

Αυλωνάρι-Όλυμπος Γυμνού 1-0: Ανίκητος ο Κεφάλας

Ένας εντυπωσιακός γκολκίπερ, ο Κεφάλας κράτησε την νίκη για το Αυλωνάρι που ξεκίνησε την πρεμιέρα με τρίποντο.

Με έναν μεγάλο άτυχο (Όλυμπο Γυμνού ) και έναν μεγάλο τυχερό ( ΑΟ Αυλωναρίου ) άρχισε στο γήπεδο Ν. Κούκης το φετινό πρωτάθλημα της Α” κατηγορίας.
Δυνατό το πρώτο μέρος με τις δυο άμυνες να μην επιτρέπουν στους επιθετικούς και των δυο ομάδων να απειλήσουν εστίες μέχρι το 35′ όπου το Αυλωνάρι είχε την πρώτη καλή στιγμή σε κεφαλιά του Φρυγανά που μπλόκαρε ο Μωραϊτης. Η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπο που στο 39′ είχε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ σε σουτ του Αργύρη αλλά εντυπωσιακά ο Κεφάλας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 41′ ο Σταματούκος Π από κοντά με κεφαλιά επιχείρησε να σκοράρει αλλά και πάλι εντυπωσιακά ο Κεφάλας έδιωξε εξ” επαφής σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Αργύρης βρέθηκε τετ-α-τετ απέναντι στον Κεφάλα που έσωσε και πάλι το Αυλωνάρι. Στο 45′ στην δεύτερη επίσκεψη του Αυλωναρίου στα καρέ του Όλυμπου ο Τσαλιαγκός έβγαλε σε θέση βολής τον Κοτρόζο που υποδειγματικά πλάσαρε τον Μωραίτη ανοίγοντας το σκορ 1-0

Στην επανάληψη ο Όλυμπος μπήκε δυνατά αλλά την ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ την έχασε το Αυλωνάρι σε μια φάση διαρκείας στο 50′ με τον Μωραίτη να διώχνει σε κόρνερ. Στο 60′ ο Αργύρης κεραυνοβόλησε τον Κεφάλα που και πάλι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 70′ λεπτό ο Βογιατζής σούταρε άουτ και στο 75′ ο Ρόγκας αστόχησε από πλεονεκτική θέση ..Στο 92′ απ ευθείας φάουλ του Τσαλιαγκού βρήκε σε ετοιμότητα τον Μωραίτη.

Το Αυλωνάρι τέλειωσε τον αγώνα με 9 παίκτες αφού στο 88′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μακρής και στο 94′ ο Βασιλείου με δεύτερη κι αυτός κίτρινη.

Άριστη η διαιτησία του κ. Λάμπρου και των βοηθών του κκ Περιβολάρη και Κωστάντιου.